1. Home
  2. Aktualności
  3. ONDE: rosną zyski i backlog

06.09.2023

ONDE: rosną zyski i backlog

Pierwsze półrocze 2023 r. przyniosło ONDE znaczną poprawę wyników. O 30 proc. wyższy niż przed rokiem backlog również napawa optymizmem.

W I półroczu 2023 r. giełdowa spółka specjalizująca się w wykonawstwie instalacji OZE osiągnęła 500,6 mln zł przychodów, czyli o 5 proc. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. ONDE poprawiło jednocześnie zyski na wszystkich poziomach. Wynik operacyjny był ponad 2,5-krotnie wyższy niż w 1 półroczu 2022 r. i wyniósł 18,4 mln zł, zysk netto zaś wyniósł 12,5 mln zł, wobec 1 mln rok wcześniej.

Na pozytywny wynik i przychody w pierwszym półroczu wpłynęły przede wszystkim rezultaty drugiego kwartału 2023 r. W tym okresie ONDE wygenerowało 22 mln EBIT i 17 mln zł zysku netto. Miało to związek m.in. ze sprzedażą pierwszego zrealizowanego na własny rachunek 18-megawatowego projektu PV – „Cyranka”.

Analizując nasze wyniki, warto zauważyć, że po trudnym dla nas początku roku, drugi kwartał przyniósł pozytywne odbicie. Wszystkie nasze linie biznesowe na koniec  pierwszego półrocza 2023 r. zanotowały zysk na poziomie EBIT, zwiększyliśmy jedocześnie marżowość sprzedaży rok do roku. Mamy obecnie też ponad 790 mln zł backlogu w wykonawstwie, czyli o ponad 30 proc. więcej r/r, co jest oczywiście doskonałym prognostykiem na dalszą część roku – podkreśla Paweł Średniawa, prezes ONDE SA. W zakończonym okresie zrobiliśmy milowy krok w realizacji strategii, sprzedając nasz pierwszy projekt PV zrealizowany w formule Develop, Build & Sell – Cyranka. Nie tylko dołożyliśmy dzięki temu do zysku pokaźną kwotę, ale też udowodniliśmy naszą sprawność w tym obszarze – dodaje Paweł Średniawa.

Przypomnijmy, że „Cyranka” jest projektem składającym się z dwóch farm fotowoltaicznych Giżycko 1 i Giżycko 2. Instalacja została zakupiona przez ENGIE Zielona Energia, która jest częścią globalnego koncernu ENGIE.

Środki ze sprzedaży przeznaczyliśmy częściowo na zakup dwóch spółek celowych posiadających projekty farm PV o potencjale odpowiednio 19 MW i 4 MW mocy zainstalowanej – oba zlokalizowane w woj. dolnośląskim. Mamy nadzieję, że koniec tego oraz przyszły rok będą pod znakiem przyspieszenia tego filaru naszego biznesu – dodaje Paweł Średniawa. Obecnie nasze portfolio deweloperskie to niemal 900 MW, w tym 400 MW to projekty mocno zaawansowane. Stabilizacja na rynku energii i komponentów sprawia, że budżetowanie i realizacja tych projektów są teraz dużo bardziej przewidywalne i bezpieczne – dodaje Paweł Średniawa.

Z początkiem września tego roku do zarządu ONDE został powołany Marek Marzec, menedżer z 23-letnim doświadczeniem w dewelopmencie OZE. Będzie on odpowiedzialny za realizację strategii ONDE w tym segmencie.

Siedziba

ul. Wapienna 40
87-100 Toruń

Znajdź nas na mapie

ONDE SA, z siedzibą w Toruniu, ul. Wapienna 40, 87-100 Toruń, rejestr przedsiębiorców prowadzony przez Sąd Rejonowy dla m. Torunia. KRS 0000028071, NIP 879-207-00-54, REGON 871098102, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał zakładowy 1.090.255,18 zł, wpłacony w całości.