1. Home
  2. Aktualności
  3. Trzecia toruńska spółka weszła na giełdę

23.07.2021

Trzecia toruńska spółka weszła na giełdę

ONDE w poniedziałek z sukcesem zadebiutowała na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych. Na otwarciu wzrosła o ponad 15%! Jest drugą największą spółką OZE na GPW.

– To dla nas wielki dzień, efekt pracy całego naszego zespołu, zwieńczony ogromnym sukcesem. Dziękujemy inwestorom za powierzone zaufanie i obiecujemy go nie zawieść. – mówi Paweł Średniawa, Prezes ONDE SA – Na rynku budownictwa farm wiatrowych jesteśmy od 14 lat, niemal od początku istnienia tego rynku w Polsce. Ostatnie lata to dla spółki okres intensywnego rozwoju, a chyba możemy pokusić się o stwierdzenie, że zielona rewolucja dopiero przed nami.

ONDE jest czołowym wykonawcą infrastruktury dla sektora odnawialnej energetyki (OZE), w szczególności farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych w Polsce. Spółka ma ponad 50 proc. udział w rynku budowy farm wiatrowych oraz 10 proc. w budowie farm fotowoltaicznych w Polsce.

ONDE przeprowadziła ofertę publiczną, której wartość wyniosła ok. 445 mln zł co oznacza, że spółka  została wyceniona na ok. 1,43 mld zł. Było to drugie największe IPO w 2021 roku i trzecie w ciągu ostatnich czterech lat na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Toruńska Spółka jest obecnie drugą największą spółką branży odnawialnych źródeł energii na GPW.

– Od Inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych pozyskaliśmy 214,5 mln zł brutto z tytułu emisji nowych akcji. Środki przeznaczymy głównie na pozyskanie nowych projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które będziemy budować, a następnie sprzedawać. – mówi Piotr Gutowski, Wiceprezes ONDE SA – W II kwartale 2021 rozpoczęliśmy pierwsze inwestycje własne farm fotowoltaicznych i wiatrowych, których portfel planujemy powiększyć jeszcze do końca roku. Kapitał pozyskany z giełdy chcemy przeznaczyć na potrzeby rozwoju właśnie tego modelu.

ONDE SA jest trzecią toruńską spółką notowaną na głównym parkiecie GPW, po Neuce, liderze w hurtowej dystrybucji farmaceutyków w Polsce i Apatorze, działającym w branży urządzeń i systemów pomiarowych. Spółka jest beneficjentem obecnej i planowanej transformacji energetycznej Polski do roku 2050. W 2020 roku ONDE osiągnęło 586,3 mln zł przychodów (+54 proc. r/r), oraz 32,8 mln zł zysku netto (+140 proc. r/r). W I kw. 2021 r. spółka wypracowała 229,6 mln zł przychodów (+246% r/r). Spółka zrealizowała blisko 250 projektów budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej osiągalnej mocy  niemal 3000 MW. Backlog projektów zakontraktowanych i realizowanych to ponad 1 mld PLN.

Głównym akcjonariuszem ONDE jest Erbud, posiadający obecnie prawie 61 proc. akcji – jedna z największych polskich grup budowlanych z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej. Grupa specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, inżynieryjno-drogowym, przemysłowym i energetycznym. Rocznie realizuje projekty o wartości ponad 2 mld zł. Od 2007 roku spółka Erbud  jest notowana na GPW w Warszawie.

Siedziba

ul. Wapienna 40
87-100 Toruń

Znajdź nas na mapie

ONDE SA, z siedzibą w Toruniu, ul. Wapienna 40, 87-100 Toruń, rejestr przedsiębiorców prowadzony przez Sąd Rejonowy dla m. Torunia. KRS 0000028071, NIP 879-207-00-54, REGON 871098102, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał zakładowy 1.100.600,00 zł, wpłacony w całości.